اجتماعیاخبار استاناخبار شهر

بازگشایی آزمایشگاه تشخیص کرونا مطالبه عمومی است

در تمام دوران کرونا در شهرستان مسجدسلیمان پزشک متخصص عفونی و فوق تخصص ریه وجود نداشت

بازگشایی آزمایشگاه تشخیص کرونا مطالبه عمومی است/ در تمام دوران کرونا در شهرستان مسجدسلیمان پزشک متخصص عفونی و فوق تخصص ریه وجود نداشت

 

شوربختانه! بیماری کرونا کمتر خانواده ای را در مسجدسلیمان، لالی و اندیکا داغدار نکرده است! یکی از دلایل آمار مرگ و میر بالا در مسجدسلیمان ضعف در تشخیص زودهنگام آن بوده است. کرونا بیماری است که در صورت تشخیص سریع و قطعی، میزان مرگ و میر و انتشار آن به شدت کاهش می یابد.
در حالیکه در بسیاری از شهرهای استان خوزستان مانند اهواز، دزفول ، آبادان و حتی شوشتر آزمایشگاه تشخیص کرونا راه اندازی و در اختیار شبکه بهداشت و درمان شهرستان قرار گرفته بود اما به دلایل نامعلوم این آزمایشگاه نه تنها در مسجدسلیمان افتتاح نگردید بلکه در عوض از پزشکان متخصص شهرستان خواسته می شد تا حد امکان از درخواست آزمایش pcr کرونا خودداری نمایند. و حتی با وجود مراجعه بیماران علامت دار برای انجام تست پی سی آر ، در برخی موارد به بهانه های مختلف از انجام تست برای این افراد جلوگیری می شد.
سپس نمونه های گرفته شده از بیماران برای انجام پی سی آر به شهرستان های مجاور ارسال می گردید که همین موضوع خود باعث مشکلات متعدد دیگر شد.
این بی توجهی بزرگ باعث شد تا در بسیاری از موارد از تشخیص به موقع و زود هنگام بیماری خودداری شود و زمینه برای انتشار بیماری در جامعه فراهم گردد.( تست های سریع کرونا برای تشخیص، ارزش اندکی دارند و هیچگاه جای تست پی سی آر که تشخیص قطعی کروناست را نمی‌گیرند.)
جالب توجه است که همه ی امکانات نرم افزاری از جمله فضا، پرسنل تحصیل کرده و توانمند در شهرستان وجود داشت و تنها با هزینه رقمی کمتر از ۱ میلیارد تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی آزمایشگاه پی سی آر در شهرستان فراهم می شد. و این مهم تا سالها گلیم شهرستان را برای تشخیص اکثر بیماریهای ژنتیکی و عفونی از آب می کشید( هم اکنون بیماران برای انجام تست های تشخص پی سی آر برای بیماریهای مختلف، مجبورند به مراکز خصوصی مراجعه کنند که حداقل هزینه لازم برای این آزمایشات از چند صد هزار تا چند میلیون تومان می باشد) و همچنین محلی برای انجام طرحهای تحقیقاتی و دانشگاهی برای ارتقای سطح علمی شهرستان می شد و زمینه را برای تاسیس دانشکده های پزشکی فراهم می نمود.
طنز تلخی است در حالیکه همه ی دنیا در حال استفاده از روش های جدید در تشخیص و درمان کرونا هستند، مسجدسلیمان بیشترین تلاش خود را در این دو سال معطوف به پسرفت نمود؛ برخی از تست های تشخیصی معمول و رایج که حتی در روستاهای کشور انجام می شود به آزمایشگاههای خصوصی شهرستان ارجاع می شد. آنگاه که در اوج پیک پنجم کرونا شهرستان چندین متخصص داخلی حاذق داشت، بیماران کرونایی توسط یک دانشجوی تخصص داخلی ویزیت می شدند. آی سی یو بیمارستان مرکزی مسجدسلیمان پزشک متخصص مراقبت های ویژه، متخصص عفونی و فوق تخصص ریه نداشت.
وقتی که شهرهای دیگر استان در حال تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاهی و تحقیقاتی خود به تست های فوق تخصصی بودند، بیمارستان نمره ۲ مسجدسلیمان حتی در تامین اکسیژن مورد نیاز بیماران نیز ناتوان بود.
و بدبختانه این نقایص و کمبود ها هر روز عزیزی را از خانواده ای پر پر می کرد.
ضمن ارج گذاشتن به زحمات همه کادر زحمت کش درمان شهرستان که این دو سال را با همه سختی های آن ایثارگرانه و مظلومانه پشت سر گذاشتند اما به واقع مسیولین سابق شبکه بهداشت و‌درمان شهر باید جوابگوی این همه ضعف در عملکرد خود باشند.
و البته با توجه به اینکه همچنان این مشکلات در این شهرستان وجود دارد، از شخص وزیر محترم بهداشت، استاندار و مسئولین دانشگاه علوم پزشکی استان خوزستان انتظار می رود در تخصیص منابع و نیروی انسانی در حوزه بهداشت و‌درمان از دایره عدالت خارج نشوند. و همچنین از مسئولین تازه نفس بهداشت و درمان شهرستا ن انتظار می رود با تلاش مضاعف خود، ضمن جبران مافات، بیمارستان نمره ۲ را به نقطه اتکا و اطمینان مردم مظلوم شهرستان های مسجدسلیمان، اندیکا و لالی تبدیل کنند.

صادق مرادی

 

مهدی کیانپور

روزنامه‌نگار و فعال فرهنگی؛ عکاس خبری و رویدادهای ورزشی؛ مدیرمسول سایت خبرگزاری مسجدسلیمان، کارشناس رسانه و ارتباطات بانزدیک به دو دهه تجربه اجرایی در حوزه تبلیغات و چاپ و نشر؛ مدیرمسول موسسه معراج مسجدسلیمان؛ عضو هیئت مدیره گروه تحقیقاتی فرهنگ و تمدّن فعال در حوزه فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی در راستای حمایت از استارت‌آپ‌ها و کمک به توسعه مهارت‌های فردی نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا